Vplyv alkohol na mozog
Vedci venovali osobitnú pozornosť štúdiu otázky, ako presne sa naše telo a mozog dokážu vyrovnať s alkoholovým záchvatom a odolávajú fyziologickým účinkom, ktoré sprevádza zneužívanie alkoholu.
- Alkohol je silné diuretikum, pod jeho vplyvom telo stráca veľa tekutín, čo vedie k dehydratácii. Aby sa kompenzovali straty, vnútorné orgány začnú priťahovať kvapalinu k sebe a v dôsledku toho mozog trpí najviac. Mozgová membrána sa prakticky zmenšuje.
- Druhý negatívny účinok alkoholu na mozog je nasledovný: minerály, horčík, draslík, sodík, iné látky a vitamíny, potrebné pre stabilné fungovanie mozgu a najmä jeho kognitívne funkcie, sú z tela odstránené kvapalinou. Aby sa mohla dostať nová časť látok, je potrebný čas a tento proces sa začne až po tom, čo všetok alkohol opustí telo.
- Po hektickom večeri sa mozog nemôže zotavovať mnoho hodín, niekedy proces regenerácie trvá viac ako jeden deň. A kým sa to stane, pamäť, pozornosť, sústredenie a iné kognitívne funkcie budú zablokované, výsledky štúdie naznačujú, že je nemožné okamžite sa vrátiť k normálnym aktivitám a pracovať obvyklým spôsobom.
- Výsledky ukazujú, že tzv. opica môže mať vážne dôsledky pre každodenné aktivity, napríklad pre profesionálne zručnosti, pre vodičské schopnosti, pre koncentráciu a pamäť.
Záver vedcov je nasledovný: používanie alkoholu postihuje človeka na dosť dlhú dobu, a to nie len na dobu, keď je opitý, ale aj obdobie, ktoré je potrebné na zotavenie. Náš mozog sa regeneruje pomalšie, ako si myslíme. V minulom roku boli publikované výsledky výskumu amerických vedcov, že aj pitie malého množstva alkoholu, čo zodpovedá jednej fľaši piva týždenne, vedie k atrofii pamäťového centra v mozgu a k zhoršeniu jeho práce vo všeobecnosti.
Ľudia, ktorí vypili viac ako 140 gramov alkoholu týždenne, sa v testoch inteligencie a pamäti prejavili horšie, v inej oblasti mozgu sa prejavila atrofia, ako je biela hmota vo veľkých hemisférach. Na rozdiel od všeobecne akceptovaných myšlienok o výhodách miernej konzumácie alkoholu (menej ako 70 gramov týždenne) skupina výskumných pracovníkov nenašla žiadne známky zlepšenia v mozgu.