Nezaradené

Systém Galileo zaznamenáva výpadok služby

Problém znamená, že všetky prijímače, ako napríklad najnovšie modely smartfónov, nebudú zdvíhať žiadne použiteľné informácie o čase alebo polohe.
 
Tieto zariadenia sa budú namiesto toho spoliehať na údaje pochádzajúce z amerického systému Global Positioning System (GPS).satelit.jpg
 
V závislosti od nainštalovaného čipu sat-nav môžu byť mobilné telefóny a iné zariadenia prepojené aj s ruskými (Glonass) a čínskymi (Beidou) sieťami.
 
Agentúra pre európsky GNSS (GSA) vydala vo štvrtok oznámenie, v ktorom upozornila používateľov, že signály systému sa môžu stať nespoľahlivé. Aktualizácia potom bola odoslaná v piatok o 01:50 v stredoeurópskom čase, aby sme povedali, že služba bola až do odvolania mimo prevádzky.
 
GSA povedal : „Odborníci pracujú na čo najskoršej obnove situácie. Anomálna revízna rada bola okamžite zriadená, aby analyzovala presnú príčinu a implementovala opatrenia na obnovu.“
 
Špecialista satelitnej navigácie Inside GNSS uviedol, že zdroje hovoria, že problém je v poruche na Precision Timing Facility (PTF) v Taliansku . PTF generuje a koriguje referenčný čas, proti ktorému sa kontrolujú a kalibrujú všetky hodiny v systéme Galileo.kosmická loď.jpg
 
Čo je Galileo?

  • Projekt Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry
  • 24 satelitov predstavuje úplný systém, ale na obežnej dráhe bude mať aj náhradné diely
  • Dnes je na obežnej dráhe 24 kozmických lodí; ďalšie dva budú spustené v budúcom roku
  • Pôvodný rozpočet bol 3 mld. EUR, ale teraz to bude viac ako trojnásobok
  • Pracuje popri US GPS, čínskych systémoch Beidou a ruských systémoch Glonass
  • Sľubuje prípadné umiestnenie v reálnom čase na meter alebo menej
  • Galileo je projekt Európskej únie a Európskej vesmírnej agentúry, ktorý predstavuje viac miliárd eur. EÚ vlastní systém a Esa vystupuje ako technický a obstarávateľ.

 
V súčasnosti je na obežnej dráhe 22 operačných satelitov (ďalšie dve sú vo vesmíre, ale v testovaní), pričom ďalších 12 je vo výstavbe s priemyslom. Okrem kozmickej lode sa spolieha na komplexnú pozemnú infraštruktúru na riadenie siete a monitorovanie jej výkonnosti.
 
Európska alternatíva k GPS prešla „živo“ s počiatočnými službami v decembri 2016 po 17 rokoch vývoja. Európska komisia podporuje ako viac než len záložnú službu; je ponúkaný aj ako presnejší a robustnejší.